Berta Laufrová / Geisslers Hofcomoedianten
Malé příběhy velkého hraběte
Díl 1.: Ješitný hrabě
Díl 2.: O podivné svatbě dcery hraběte Šporka
Díl 3.: Hrabě Špork a černí sousedé

Divadlo pod sukní a na vysoké noze.
Ctnosti i malichernosti hraběte Šporka, jednoho z největších mecenášů umění barokních Čech a zakladatele lázní Kuks, v pouličním představení s chůdami a živými loutkami. Plenérová trilogie z fiktivních deníků sekretáře hraběte Šporka podle knihy Berty Laufrové Život na Kuksu očima hofmistra Seemana. Podívaná pro celou rodinu!

  
Touto trilogií děkujeme našemu největšímu mecenáši – i tři sta let po jeho smrti stále spravujeme jeho dědictví!
 
  
Berta Laufrová a Život na Kuksu očima Hofmistra Seemana
Berta Laufrová (1921 – 2008) byla redaktorka a spisovatelka, psala básně a povídky a její náměty se často zaobíraly osobností hraběte Šporka a Matyáše Brauna (spolupracovala například na scénáři pro celovečerní hraný film o životě sochaře Matyáše Brauna a hraběte Šporka). Sbírka povídek Život na Kuksu očima hofmistra Seemana byla vydána roku 2015 a spojuje v sobě dvě díla inspirovaná autentickými deníky Tobiáše Seemana, sekretáře hrabětě Šporka: Příběhy hraběte Šporka vydané nakladatelstvím Prostor roku 1992 a Galantní slavnosti, napsané roku 1994, které se za jejího života již vydání nedočkaly. Kniha Život na Kuksu očima hofmistra Seemana není skutečným deníkem Šporkova sekretáře. Z něj si bere pouze fakta, která již fantazie spisovatele zasazuje do smyšlených situací a zaujímá k postavám příběhů někdy až parodické postoje.

Geisslers Hofcomoedianten se díla chopili poprvé u příležitosti křtu souboru povídek, kdy jej během festivalu THEATRUM KUKS 2015 představili ve formě krátkého inscenovaného čtení. Dalšího zpracování se dostalo vybraným kapitolám v následujících dvou letech a konečně tak vznikla chůdařská trilogie Malé příběhy velkého hraběte, která nahlíží život slavného barokního mecenáše z podobných perspektiv jako autorka předlohy.

Knihu je možné zakoupit v Rentzově muzeu v Kuksu. (Berta Laufrová: ŠPORK. Život na Kuksu očima hofmistra Seemana, Gate Náchod 2015)
   
  
 
NEJBLIŽŠÍ PŘEDSTAVENÍ
není vypsán žádný termín

3x 20 minut
program ke stažení
1. premiéra 24. 8. 2016
chci lístky
2. premiéra 11. 11. 2016
3. premiéra 3. 6. 2017

Tvůrci

REŽIE:
Petr Hašek
SCÉNOGRAFIE:
Jitka Nejedlá
DRAMATURGIE:
Helena Kebrtová
KOSTÝMY:
Jitka Nejedlá a Kristýna Šrolová
 1. *****

  - Nicola Škvarová, Divědové na blogu
 1. Managing Director
 2. Managing Director
 3. Managing Director
 4. Managing Director
 5. Managing Director
 6. Managing Director
 7. Managing Director
 8. Managing Director
 9. Managing Director
 10. Managing Director
 11. Managing Director